Datum objave: 01.04.2016

UMNOŽI NAM MILOST DA SVE DUBLJE SHVAĆAMO

Pitanje vjere prvenstveno nije u shvaćanju nego u prihvaćanju ponude onoga kome smo povjerovali. Kad bi se vjera temeljila prvenstveno na razumijevanju, ili kad bi razumijevanje, shvaćanje ponuđenoga bilo jedini temelj vjere, onda tu po jednoj strani više ne bi ni trebalo vjerovati, a po drugoj strani čovjek ne bi mogao niti zaživjeti. Bitne potrebe za život prije nego ih možemo razumjeti mi prihvaćamo na temelju povjerenja – tj. vjere.

Vjera se ne može temeljiti na dometu ljudskoga uma, jer je on ograničen. Glede toga Katekizam Katoličke crkve nas uči: Razlog da vjerujemo nije u tome što se objavljene istine čine istinite i razumljive u svjetlu našega naravnog razuma. Mi vjerujemo "zbog autoriteta samoga Boga objavitelja, koji ne može prevariti ni prevaren biti" (KKC 156).

Vjera je sigurna, sigurnija od svake ljudske spoznaje, jer se temelji na samoj Riječi Boga, koji ne može lagati. Doduše objavljene istine mogu se ljudskom razumu i iskustvu činiti nejasnima, ali "sigurnost koju daje božansko svjetlo veća je od sigurnosti što je daje svjetlo naravnog razuma"(br. 157).

Normalno je da s vremenom želimo što više razumjeti to što vjerujemo. "Vjera traži razumijevanje": Tko stvarno vjeruje, traži da bolje upozna onoga u koga vjeruje i da bolje shvati ono što je on objavio (KKC 158).

Ali u tome imamo velikih poteškoća koje su ponajprije stvarnost naše osobe ranjene grijehom. KKC o tome kaže: Jer istine, koje se tiču Boga i odnosa ljudi s Bogom, potpuno nadilaze red vidljivih stvari, i kad trebaju utjecati na ljudsko djelovanje i oblikovati život, traže od čovjeka žrtvu i odricanje. U nastojanju da dođe do tih istina ljudskom pak umu smetaju ne samo utjecaj osjetila i mašte, nego i neuredne težnje, koje su posljedica istočnoga grijeha. Zato se događa, da ljudi glede tih pitanja rado uvjeravaju sami sebe, da je neistinito ili barem dvojbeno ono, što oni neće da bude istinito"(br 37).

Današnja molitva Crkve upravljena je Bogu da nam vazmenim slavljima ponajprije rasplamti vjeru, a onda da nam milošću pomogne sve dublje shvaćali što je krst koji nas je oprao, što je duh koji nas je nanovo rodio, što je krv koja nas je otkupila. Pa molimo za taj dar i trudimo se oko toga.